Штрафи за камуфляж: хто має право носити військову форму

Вчергове у Верховній Раді України піднімається питання вільного носіння камуфляжу простими громадянами. Відповідний законопроект був зареєстрований депутатами ВР, повідомляє «Інтерфакс-Україна». Якщо ініціатива буде підтримана депутатами, то до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального Кодексу України будуть внесені відповідні доповнення.

Отже, законотворці пропонують штрафувати громадян, які не мають відношення до Збройних сил і силових структур, але розгулюють в громадських місцях у камуфляжній формі. Один з авторів законопроекту, голова Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій і АТО Олександр Третьяков впевнений, що такий захід дозволить підняти авторитет захисників України в суспільстві.

Невдалі спроби

Це не перша спроба заборонити камуфляж у «мирному житті». Практично з початку АТО одяг специфічного забарвлення став дуже популярним серед патріотично налаштованої молоді. Саме тоді активісти почали реєструвати петиції з проханням заборонити вільний продаж камуфльованої форми. Мотивуючи це тим, що складно ідентифікувати особу, причетну до військової справи, від того, хто просто вирішив приміряти форму військового зразка.

Але відгуку у широких мас такі ініціативи не знайшли. Наприклад, два місяці тому на сайті міста Суми була опублікована ініціатива місцевого жителя про заборону носіння цивільними особами воєнізованої форми. Однак, вона не набрала навіть половини з необхідного мінімуму. А звернення в 2015 році до Президента з таким проханням зібрало лише 29 підписів.

У той самий час, зручність і практичність маскувальних костюмів вже давно оцінили прихильники активного відпочинку, мисливці та рибалки. Вони мають вільний крій, в них зручно ходити тривалий час, вони захищають від сонця, вітру, вологи. Тканина не вицвітає, не сідає, відрізняється міцністю на розрив. Невже камуфляж більше не буде доступний цивільним особам, і їм доведеться шукати альтернативу цьому одягу?

Олександр Соколовський: «Тендер на пошиття військової форми виграють одиниці виробників, і шиють камуфляж для бійців вони за суворими стандартами»

 Виробники спецодягу зовсім не розуміють причини суперечок.

«Костюми камуфляжі, хоч і виконуються максимально наближено до армійських стандартів, не є військовим одягом. При цьому вони дійсно зручні для споживачів різного роду діяльності, – говорить керуючий партнер компанії «ТК-Спецодяг» Анвар Хатмуллін. – Куртки і штани мають безліч кишень, вільний крій не обмежує рухів».

«Пересічних громадян законопроект не повинен стосуватись, тому що, по-перше, звичайний камуфляж для широких верств населення не має будь-яких військових відзнак, а по-друге, форма військових структур затверджена відповідними наказами керівництва ЗСУ, – каже власник «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський. – Тендери виграються, форма для армії шиється за певними стандартами. Всі інші моделі камуфляжу заборонені для цивільних осіб».

Дійсно, якщо законопроект буде ухвалений, військовий камуфляж певного артикулу носити цивільним буде заборонено, а спецодяг з камуфляжної тканини, як і туристичні намети, спальні мішки, рюкзаки для походів та інше туристичне спорядження з цього матеріалу можна буде використовувати вільно.