Коли в Україні будуть поважати вітчизняне виробництво?

17 березня 2020 року в Україні оголосили карантин, який вніс значні корективи як у життя кожного, так і цілого світу.

Група компаній «Текстиль-Контакт» закрила двері гіпермаркетів тканин, зупинила відшив колекцій одягу європейських замовників, забезпечила комплекс заходів для безпечної роботи колег та розпочали відшивати захисний одяг, маски, бахіли, нарукавники.

23 березня «Текстиль-Контакт» розпочав серійне виробництво захисних комбінезонів, а 2-го квітня отримав висновок санітарно-епідеміологічної експертизи засобів індивідуального захисту.

У квітні 2020 року «Текстиль-Контакту» надійшло запрошення від ДП «Медичні закупівлі України» взяти участь у тендері на поставку 90 000 захисних костюмів українським медикам (щомісячна потреба становить 500 000) відповідно до доручення МОЗ від 10.04.20 про проведення закупівлі одноразових «костюмів біологічного захисту / комбінезонів». Варто додати, що купувати продукцію МОЗ може трьома способами: через міжнародну організацію Crown Agents; за допомогою держпідприємства Медичні закупівлі (МЗ); і через власний тендерний комітет.

Пропозиція «Текстиль-Контакта» повністю відповідала озвученим ДП  «Медичні закупівлі України» вимогам. ТК надав найнижчу ціну, зразок виробу на узгодження та виграв тендер. 

14 квітня «Текстиль-Контакт» уклав контракт з ДП «Медичні закупівлі України» на поставку по передоплаті 90 000 захисних комбінезонів. З ціною в 242 грн. (Без ПДВ) замість очікуваних 396 грн. (Економія – 40%). 

Поставка за контрактом повинна відбутися до 15 травня 2020 року з поетапним графіком відвантаження. Контракт передбачав жорстокі штрафні санкції за недотримання строків. І тому «Текстиль-Контакт» негайно запустив в розкрій і пошиття наявну сировину. Додатково, кинув свої гроші на виробництво сировини, якої бракувало.

Але, міністр охорони здоров’я Максим Степанов відмовився підписувати документи і угода зависла у повітрі. 

Новий міністр МОЗ Максим Степанов додав додаткову сертифікацію і підтвердження відповідності необхідних виробів ДСТУ EN 14126, чого не було передбачено в контракті на момент підписання. Контракт був складений у повній відповідності заявці в ДП МОЗ, підписаної головним санітарним лікарем України та заступником міністра МОЗ Віктором Ляшко.

«Текстиль-Контакт» вирішив пройти сертифікацію та виявилось, що в Україні немає жодного профільного інституту або акредитованої лабораторії, які можуть дослідити відповідність з ДСТУ EN 14126. Сертифікацію можна пройти у Європі, але це мінімум місяць! 

15 квітня 2020 року, практично опівночі, МОЗ опублікував в Prozorro власний тендер із закупівлі 70 тис. захисних костюмів, а 17 квітня о 23:00 оприлюднив нового переможця. Компанія-переможець до кінця квітня поставить 71374 шт захисних комбінезонів з відповідністю до стандарту ДСТУ EN 14126 з Китаю, який жодна лабораторія в Україні не підтвердить.

У підсумку – «Текстиль-Контакт» пошив 23,5 тис. захисних комбінезонів на 5,5 млн гривень, які МОЗ відмовляється забирати через відсутність ДСТУ який не може надати жодна лабораторія в Україні.

Фото: Григорій Веприк, The Gate agency